فواید نان سبوس دار

فواید نان سبوس دار

پژوهشگران دانشگاه تافتزآمریکا می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد اگر کسی بخواهد از چربی اضافی شکم خلاص شود نانهای تیره و سبوس دار مصرف و از خوردن نان سفید دوری کند . در این تحقیق شرایط دوهزار و 800 نفر مطالعه و بررسی شد و نتایج آن نشان داد ، نان سفید برای تندرستی زیان آور نیست اما چربی های شکم را افزایش می دهد . این در حالی است که چربی های شکم با خوردن نان به رنگ تیره و تهیه شده از دانه های سبوس دار برطرف می شود ، زیرا نان سبوس دار حاوی ویتامین های B12 , B14  و املاح مفید دیگری است که به سادگی چربی های شکم را از بین می برد . 

نیکولا میکن ، " محقق این بررسی توصیه کرد نباید درمصرف نان تیره  زیاده روی کرد ، زیرا ممکن است عوارض داشته باشد ."

محققان براین باورند ، مصرف معقول نان سبوس دار ، سه مرتبه در روز همراه با یک بار نان سفید می تواند در یک دوره دو تا سه ماهه و کاهش بسیار چربی های شکم شود .

اما چه کسانی نباید نان سبوس دار بخورند ؟ 

هرچه آرد ، سبوس بیشتری داشته باشد اسید فیتیک ( ترکیب ممانعت کننده از جذب املاح معدنی ) بیشتری هم خواهد داشت . اگر خمیر نان بخوبی تخمیر شود از میزان اسید فیتیک آن کاسته می شود ، افرادی که وضعیت تغذیه ای خوبی ندارند و روزانه از گروه های متنوع غذایی بخصوص میوه و سبزی و گوشت و لبنیات به میزان مورد نیاز استفاده نمی کنند و همچنین کودکان در سنین رشد و کسانی که دچار سو تغذیه هستند از نان های سبوس دار به صورت روزانه استفاده نکنند ، اما کسانی که تنوع غذایی دارند ، به دلیل آن که می توانند املاح معدنی جذب نشده نان را از گرو های غذایی دیگر دریافت کنند ، می توانند روزانه نان سبوس دار استفاده کرده و از خواص درمانی این نان ها که به تنظیم قند و چربی خون کمک می کند و بهترین داروی درمان یبوست است و با افزایش دفعیات بدن از میزان جذب می کاهد و خاصیت سیرکنندگی و لاغر کنندگی دارد بهره ببرند . با این که نان های سبوس دار برای مبتلایان به دیابت مفید است ، اما این بیماران هم نباید در مصرف آن زیاده روی کنند .